Kolem rybí hlavy - cyklovýlet okolo západní části Čech

10. Kemp? Ten už tu 20 let není!

Hluboká nad Vltavou se pyšní slavným zámkem, ale chuť na jeho prohlídku mizí při zjištění, kolik lidí se tam z centra městečka šine. Názvy dvou následujících obcí na trase by se daly použít k mírně nejapnému žertu, že Munice by na odklizení všech těch turistů bylo potřeba opravdu Velice. Za obzorem se vyloupl už ne tak romantický, ale taky svého druhu zámek. Jaderná elektrárna Temelín. Čtyři věže se tyčí nad krajinou jako obří beďary. Ale strach nenahánějí ani zdaleka tolik jako divá žena v obci Dříteň, která ječí, že před jejím domem nemá nikdo co stát a už vůbec ne dívat se do mapy, křižovatka nekřižovatka!

Jihočeská pohostinnost tak otevře v tento den svou náruč teprve v Albrechticích, kde je na návsi velmi příjemná občerstvovna. Něco mezi motorestem, bufetem a příležitostným kulturákem, poměrně vkusný interiér hlavně ve dřevu a ceny i chuť hotovek jedna báseň.

Třešně je bohužel jen název obce kousek od Písku, na skutečné ovoce je už poněkud pozdě. Bohužel už je taky poněkud pozdě na ubytování v kempu ve Zvíkovském Podhradí na soutoku Vltavy a Otavy. "A co to máte za mapu, chlapci, že je v ní kemp? Jo, bejval tady, ale to už je dobře tak 20 let," diví se paní v jednom z místních krámků. Výborně, mapy iDnesu opět bodují.

Ale nevadí, tohle je přece Orlík, takže je to tady jeden kemp vedle druhého. Třeba hned kousek odtud ve Štědroníně. "Máme tu čtyři školní výpravy, bohužel. Zkuste to dál podle vody."

Mapa ukazuje pěkných pár kilometrů dál podle vody jen široký pás ukrutně nahuštěných vrstevnic. Nejbližší značka kempu je na obou březích nádrže až kus za Žďákovským mostem. A mraky na obloze začínají nepříjemně tmavnout.

Takže pěkně na blind: Dá se přespat ve Varvažově? Nedá, zkuste Nevězice. Kde se tu dá přespat? Nedá, zkuste Orlík. Hospoda na návsi. Stejná odpověď. Ale prý už to není daleko do Kožlí a kousek odtamtud by snad měl být kemp. A dá se tam najíst? Jo, to nevím. Tak noste na stůl. Když už hrozí spaní v mokrém lese, tak aspoň s plným žaludkem.

Kousek od Kožlí naštěstí kemp je. Velký Vír. Je velký. Ale je v něm jediná volná chatka. A mají se do ní právě dnes nastěhovat nějací Holanďani. "Nevím, nevím, hoši. Co když ještě dorazí? No, je čtvrt na devět, už asi nepřijedou. Cena je šest set, tak každý za dvě stě, co říkáte, můžeme se domluvit na čtyřech stovkách?"

Můj ty svatý Vimperku!

V devět přišla solidní celonoční bouřka. Holanďani už naštěstí ne.