Kolem rybí hlavy - cyklovýlet okolo západní části Čech

06. Porouchaná familie

Vzbudit se, dát si něco k snědku a vstříc dalším kilometrům. Plán jako na každý jiný den. Jenže ouha. Zatímco včerejšek se nesl ve znamení sluníčka a koupání, teď je kosa jak z nosa a zamračeno. Hrozí, že bude pršet, a tahle obava se taky vzápětí naplňuje.

Loupáky a kafe po chvíli následuje horký grog, za další půlhodinu polévka a po ní další grog. Na tachometru svítí ujetá vzdálenost 100 metrů z kempu do bufetu a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla nějak významně rozmnožit.

V jedenáct se rozhodujeme, že když se počasí umoudří do dvou, tak ještě vyrazíme. Sušice je vzdálená něco přes 66 kilometrů, to dáme. Jenže počasí má svůj rozum, a tak ve dvě rozehráváme už asi desátou partii kulečníku a po ní se jdeme znovu ubytovat.

Navečer jdeme aspoň na pěší výlet do blízké vísky Rájov. Chceme obhlídnout zkratku, kterou nám doporučil jistý ochotný domorodec. Spíš by se ale na něj hodil výraz škodolibý záškodník. Rozblácená lesní pěšina vedoucí přes tři pořádně strmé rokle by dala zabrat i horolezci, natož kolu s bagáží.

Vracíme se zpátky k bufetu na pivko. Chceme dát znovu kulečník, ale ten je v permanenci pětičlenné rodiny, která taky přišla v době snídaně, od té doby tu sedí a na účtu jí přibývají čárky tempem víc než utěšeným.

Zanedlouho si jdou objednat grilované klobásy, chopíme se tedy příležitosti a vyžádáme si tágo s tím, že až se najedí, dáme jim ho zpět. Ovšem to už se nestane.

Ještě předtím, než jídlo dostanou, se rozhádají. A fest. Zíráme s otevřenou pusou, jak těm, kteří si ještě před chvílí užívali skvělou dovolenou, najednou i před dětmi lítají z pusy ty nejpřízemnější výčitky doprovázené snad všemi možnými výrazy pro pánské i dámské pohlavní orgány, a jen čekáme, kdo první začne fackovat.

Důvodem hádky byl ne zrovna fér hovor matky s dcerou, který asi neměl, leč zaslechl otec hrající s dalšími dvěma dětmi o kus vedle fotbálek, než se klobásy udělají. Když jsme pak šli spát, usínali jsme s divným pocitem, že možná stačilo s tím tágem pár minut počkat, oni by dali ještě jednu společnou hru a zmíněný hovor ani to celé po něm by třeba neproběhlo. Nebo bychom aspoň nebyli u toho. Inu, den jak víno. Akorát, že to psí.