Kolem rybí hlavy - cyklovýlet okolo západní části Čech

04. Kolem bludné hory Dyleň

Jesenice bude asi nějaká prokletá, na epizodu s placením noclehu naváže další nepříjemný zážitek. Hned za bránou kempu se vyřítí ze zatáčky magor ve felicii a vymete celou šířku silnice. Jet o dvě šlápnutí rychleji, nebylo to o milimetry, ale pěkně čumák na čumák. Z následující slovní výměny pak samozřejmě vyplývá, že když On se vyhýbá díře, tak přece v protisměru nemá do zatáčky co kdo vjíždět...
Zbytek cesty kolem Jesenice už je v klidu. Ale vůbec to neznamená, že se tak den bude vyvíjet i dál. Naopak. Za Lipovou je víska Palič a tam zřejmě dodnes neslyšeli o směrových tabulích. Přichází první a zdaleka ne poslední špatné odbočení.

Celkem dlouho to vypadá na správný směr. Podle mapy vede trasa přes několik lesních křižovatek a tři potoky. Tak se i děje. Jenomže potíž je, že čtyři kilometry do Žandova se záhadně proměňují v osm kilometrů a rozcestí, kde se jedna cesta stáčí zpět k Jesenici - a ta druhá vede místo do Mariánských Lázní do Německa.
Kostelík na návsi v obci Palič, od kterého vedou dál dvě různé cesty   Žebravý psík dostal kus sušenky, ale správný směr za to neporadil
Vrátit se znamená vyjet zpátky čtyřkilometrový krpál a tam hledat - a dost možná stejně nenajít - kde se stala chyba. Takže lepší bude pokračovat rovně skrz cíp "nepřátelského" území a zkusit se napojit na původní trasu někde za Planou.

Zanedlouho se zjeví znovu - hora Dyleň. Prvně byla vidět v dálce už při výjezdu z Paliče, ještě správně po pravé ruce. Teď se chechtá po levé ruce. Později doma mapa ukáže, že tahle zajížďka ji obkroužila ze dvou třetin. A to se vůbec neměla připlést do cesty. Příjemným bonusem zajížďky je půvabný kostelík schovaný uprostřed lesů na jednom z kopců nad obcí Almugl, skoro až nehorázně hezký a udržovaný na takovou pustinu. Taky borůvky, roste jich tu požehnaně.

Vzápětí ale přijdou opět nepříjemnosti, hora Dyleň připraví ještě další bloudění. Tam, kde má být v lese odbočka zpět na české území, jsou znovu na mapě křižovatky, které neexistují, a naopak hlavně lesácké cesty tvoří křižovatky, které v mapě nejsou.
Čapí rodinka na komíně u příjezdové cesty do Plané   Náměstí ve městě Planá zdobí barokní Svatojánský sloup z roku 1712
Naštěstí se ale podaří trefit aspoň směr a dlouhým sjezdem a několika lesními údolími se vymotat na silnici u nějaké obce. Jde o Broumov. Díkybohu, i když je jasné, že podvečerní koupání na Hracholuskách už se stihnout nedá. Soumrak se mění na tmu už v Konstantinových Lázních, takže spát se bude tam. Ale ještě předtím celý den vyvrcholí naprosto stylově - úplně všechny hospody včetně té kempové tu i teď, uprostřed sezony, v devět zavírají kuchyň. Je přesně čtvrt na deset...